MSP430FR2111IPW16R
DigiKey Part Number
296-47344-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-47344-1-ND - Cut Tape (CT)
296-47344-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSP430FR2111IPW16R
Description
IC MCU 16BIT 3.75KB FRAM 16TSSOP
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MSP430 CPU16 MSP430™ FRAM Microcontroller IC 16-Bit 16MHz 3.75KB (3.75K x 8) FRAM 16-TSSOP
EDA/CAD Models
MSP430FR2111IPW16R Models
Program Memory Type
FRAM
Series
RAM Size
1K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
16MHz
Supplier Device Package
16-TSSOP
Connectivity
I2C, SCI, SPI, UART/USART
Package / Case
16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)