LP5912DRV33EVM
DigiKey Part Number
296-44585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5912DRV33EVM
Description
EVAL BOARD FOR LP5912
Detailed Description
LP5912 - 1 - Single Channels per IC Positive Fixed Linear Voltage Regulator Evaluation Board
Category
Current - Output
500mA
Manufacturer
Texas Instruments
Voltage - Input
1.6V ~ 6.5V
Packaging
Bulk
Regulator Type
Positive Fixed
Part Status
Active
Contents
Board(s)
Channels per IC
1 - Single
Utilized IC / Part
LP5912
Voltage - Output
3.3V