LP5912-1.2DRVT
DigiKey Part Number
296-46645-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-46645-1-ND - Cut Tape (CT)
296-46645-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LP5912-1.2DRVT
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 6-WSON
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 6-WSON (2x2)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LP5912-1.2DRVT Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
55 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
600 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
80dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
6.5V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V