LP5907QMFX-2.8Q1 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LP5907QMFX-2.8Q1 |
Description | IC REG LINEAR 2.8V 250MA SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA SOT-23-5 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LP5907QMFX-2.8Q1 Models |
Category | Current - Supply (Max) 425 µA |
Mfr | PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Control Features Enable |
Part Status Active | Protection Features Over Temperature, Short Circuit |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Grade Automotive |
Number of Regulators 1 | Qualification AEC-Q100 |
Voltage - Input (Max) 5.5V | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA | Supplier Device Package SOT-23-5 |