LMV7235M5X/NOPB | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LMV7235M5X/NOPB |
Description | IC COMPARATOR 1 GEN PUR SOT23-5 |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LMV7235M5X/NOPB Models |
Category | Current - Input Bias (Max) 0.4µA @ 5V |
Manufacturer Texas Instruments | Current - Quiescent (Max) 95µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | CMRR, PSRR (Typ) 67dB CMRR, 85dB PSRR |
Part Status Active | Propagation Delay (Max) 62ns |
Type Standard (General Purpose) | Operating Temperature -40°C ~ 85°C |
Number of Elements 1 | Package / Case SC-74A, SOT-753 |
Output Type Open-Drain, Rail-to-Rail | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Supply, Single/Dual (±) 2.7V ~ 5.5V | Supplier Device Package SOT-23-5 |
Voltage - Input Offset (Max) 6mV @ 5V | Base Product Number |