LM4040C25IDCKR
DigiKey Part Number
296-17938-2-ND - Tape & Reel (TR)
296-17938-1-ND - Cut Tape (CT)
296-17938-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040C25IDCKR
Description
IC VREF SHUNT 0.5% SC70-5
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±0.5% 15 mA SC-70-5
EDA/CAD Models
LM4040C25IDCKR Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Current - Cathode
80 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SC-70-5
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.5%