LM4040AIM3-10.0/NOPB
DigiKey Part Number
LM4040AIM3-10.0/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM4040AIM3-10.0/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM4040AIM3-10.0/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040AIM3-10.0/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.1% 15 mA SOT-23-3
EDA/CAD Models
LM4040AIM3-10.0/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Texas Instruments
Noise - 10Hz to 10kHz
180µVrms
Current - Cathode
103 µA
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.1%