LM3940ISX-3.3/NOPB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 50
Unit Price: R52,19000
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 3 381
Unit Price: R52,19000
Datasheet
In Stock: 14
In Stock: 1 978
onsemi
MaxLinear, Inc.
MaxLinear, Inc.
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 1A TO-263 (DDPAK-3)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM3940ISX-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM3940ISX-3.3/NOPBTR-ND - Tape & Reel (TR)
LM3940ISX-3.3/NOPBCT-ND - Cut Tape (CT)
LM3940ISX-3.3/NOPBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3940ISX-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM3940ISX-3.3/NOPB Models
Category
Voltage Dropout (Max)
0.2V @ 100mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Input (Max)
7.5V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V