LM3480IM3-15 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Texas Instruments
In Stock: 21 986
Unit Price: R23,89000
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-3
SOT-23-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM3480IM3-15
DigiKey Part Number
LM3480IM3-15-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3480IM3-15
Description
IC REG LINEAR 15V 100MA SOT23-3
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM3480IM3-15 Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.2V @ 100mA
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Quiescent (Iq)
2 mA
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Input (Max)
30V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
15V