LM2937ES-3.3/NOPB
DigiKey Part Number
LM2937ES-3.3/NOPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM2937ES-3.3/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.3V 500MA TO263
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA TO-263 (DDPAK-3)
EDA/CAD Models
LM2937ES-3.3/NOPB Models
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
10 mA
Packaging
Tube
Current - Supply (Max)
20 mA
Part Status
Active
Protection Features
Mirror-Image Insertion, Over Temperature, Short Circuit, Transient Voltage
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Voltage - Input (Max)
26V
Supplier Device Package
TO-263 (DDPAK-3)
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
1V @ 500mA