SCAP,PBL-25/16.2
DigiKey Part Number
2085-SCAPPBL-25/16.2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCAP,PBL-25/16.2
Description
CAP 25F 16.2V CHASSIS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 F (EDLC) Supercapacitor 16.2 V Module, Wire Leads 50mOhm
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm
Manufacturer
Tecate Group
Termination
Screw Terminals
Series
Mounting Type
Chassis Mount
Packaging
Bulk
Package / Case
Module, Wire Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
3.740" L x 2.047" W (95.00mm x 52.00mm)
Capacitance
25 F
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
Voltage - Rated
16.2 V
Operating Temperature
-40°C ~ 65°C