FN3258H-55-34
DigiKey Part Number
817-2464-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN3258H-55-34
Description
LINE FILTER 55A CHASSIS MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Three Phase (Delta) EMC/EMI Line Filter 55 A DC ~ 60Hz Single Stage Terminal Block
Category
Current
55 A
Manufacturer
TE Connectivity Schaffner
Frequency - Operating
DC ~ 60Hz
Series
Applications
General Purpose
Packaging
Tray
Approval Agency
CSA, ENEC, UR
Part Status
Active
Operating Temperature
-25°C ~ 100°C
Filter Type
Three Phase (Delta)
Mounting Type
Chassis Mount
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Block
Voltage - Rated AC (Phase to Ground/Neutral)
300 V
Base Product Number
Voltage - Rated AC (Phase to Phase)
520 V