FN2210-250-99-R5
DigiKey Part Number
817-2057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FN2210-250-99-R5
Description
LINE FLTR 1000VDC 250A CHASS MNT
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
DC EMC/EMI Line Filter 250 A 1000V (1kV) DC Single Stage Terminal Post
Category
Current
250 A
Frequency - Operating
DC
Series
Applications
Inverters, Power Drive Systems
Packaging
Box
Approval Agency
CE, cURus
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Filter Type
DC
Configuration
Single Stage
Termination Style
Terminal Post
Voltage - Rated DC
1000V (1kV)