CGPT-24/8-0-SP
DigiKey Part Number
484-CGPT-24/8-0-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CGPT-24/8-0-SP
Description
HEAT SHRINK 24MM BLACK 1=1M
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 0.945" (24.00mm) 3 to 1 Black 3.28' (1.00m)
Category
Recovered Wall Thickness
0.039" (0.99mm)
Mfr
Material
Series
Color
Packaging
Spool
Operating Temperature
-40°C ~ 135°C
Part Status
Active
Shrink Temperature
80°C
Type
Storage/Refrigeration Temperature
32°F ~ 95°F (0°C ~ 35°C)
Shrinkage Ratio
Shelf Life
144 Months
Length
3.28' (1.00m)
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Inner Diameter - Supplied
0.945" (24.00mm)
Base Product Number
Inner Diameter - Recovered
0.315" (8.00mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 6 660 Meters
Check for Additional Incoming Stock
All prices are in ZAR
Spool
LengthUnit Price (Per Meter)Ext Price
60R60,38033R3 622,82
120R55,53467R6 664,16
180R52,88239R9 518,83
300R50,71583R15 214,75
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEAT SHRINK 24MM BLACK METER