82A0111-16-2
DigiKey Part Number
82A0111-16-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
82A0111-16-2
Description
HOOK-UP STRND 16AWG RED
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 259/40 Red 600V 2000.0' (609.6m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.079" (2.01mm)
Series
Jacket (Insulation) Thickness
0.004" (0.09mm)
Length
2000.0' (609.6m)
Part Status
Active
Voltage
600V
Cable Type
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C