T9AS1D27-12
DigiKey Part Number
PB1883-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T9AS1D27-12
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 21A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
1.2 VDC
Mounting Type
Operate Time
15 ms
Coil Voltage
Release Time
15 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
21 A
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Switching Voltage
277VAC - Max
Approval Agency
cURus
Load - Max Switching
5817VA
Relay Type
Coil Current
83 mA
Coil Resistance
144 Ohms