KUP-14D15-110
DigiKey Part Number
PB613-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUP-14D15-110
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 110VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
82.5 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
240VAC - Max
Coil Resistance
10 kOhms
Coil Current
11 mA