KUEP-7D15-24
DigiKey Part Number
PB845-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-7D15-24
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 24V
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
18 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
150VDC - Max
Coil Resistance
320 Ohms
Coil Current
75 mA