KUEP-11D15-48
DigiKey Part Number
PB841-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-11D15-48
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 48V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 48VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Must Operate Voltage
36 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)
10 A
Switching Voltage
150VDC - Max
Coil Resistance
1.25 kOhms
Coil Current
38 mA