KUEP-11D15-12
DigiKey Part Number
PB840-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KUEP-11D15-12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Coil Insulation
Class B
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
9 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
10 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Form
DPDT (2 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
10 A
Approval Agency
CSA, UR
Switching Voltage
150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
1500VA
Coil Resistance
80 Ohms
Coil Current
150 mA