LR0204F15K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 1712-LR0204F15KCT-ND - Cut Tape (CT) 1712-LR0204F15KTB-ND - Tape & Box (TB) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LR0204F15K |
Description | RES 15K OHM 1% 1/4W AXIAL |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 15 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LR0204F15K Models |
Category | Composition |
Mfr | Temperature Coefficient ±100ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Package / Case |
Part Status Active | Supplier Device Package Axial |
Resistance | Size / Dimension 0.079" Dia x 0.138" L (2.00mm x 3.50mm) |