TXM-418-LC_View2
TXM-418-LC
DigiKey Part Number
TXM-418-LC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TXM-418-LC
Description
RF TX IC ASK/OOK 418MHZ 8SMD MOD
Customer Reference
Detailed Description
RF Transmitter ASK, OOK 418MHz -4dBm ~ 4dBm 5kbps Castellation Antenna 8-SMD Module
Category
Power - Output
-4dBm ~ 4dBm
Manufacturer
TE Connectivity Linx
Current - Transmitting
5.2mA
Series
Data Interface
Serial
Packaging
Tube
Antenna Connector
Castellation
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.2V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Frequency
418MHz