DT13-48PABCD-R015
DigiKey Part Number
1734-1127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DT13-48PABCD-R015
Description
CONN HEADER R/A 48POS 4.44MM
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Panel Mount, Through Hole, Right Angle 48 (12 x 4) position 0.175" (4.44mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DT13-48PABCD-R015 Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Fastening Type
Latch Holder
Series
Contact Length - Post
0.180" (4.57mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Tin
Connector Type
Contact Finish - Post
Tin
Contact Type
Male Pin
Insulation Material
Plastic
Pitch - Mating
Features
Mounting Flange
Number of Positions
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Rows
2
Insulation Color
Black
Number of Positions Loaded
All
Voltage Rating
250VDC