PID120L-560M | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PID120L-560M |
Description | FIXED IND 56UH 1.35A 170 MOHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 56 µH Shielded Wirewound Inductor 1.35 A 170mOhm Nonstandard |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current Rating (Amps) |
Mfr | Current - Saturation (Isat) 1.95A |
Series | Shielding Shielded |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | DC Resistance (DCR) 170mOhm |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 150°C |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case Nonstandard |
Inductance | Size / Dimension 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm) |