B82472P6472M000
DigiKey Part Number
495-75340-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-75340-1-ND - Cut Tape (CT)
495-75340-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82472P6472M000
Description
FIXED IND 4.7UH 2.5A 33 MOHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.5 A 33mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
B82472P6472M000 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
2A
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)