B72530E1250K062
DigiKey Part Number
495-B72530E1250K062TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B72530E1250K062CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B72530E1250K062DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72530E1250K062
Description
VARISTOR 39V 300A 1210
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39 V 300 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
B72530E1250K062 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
300 A
Energy
1.7J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
1500 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum AC Volts
25 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
31 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
35.1 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
39 V
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Varistor Voltage (Max)
42.9 V