B43644A5687M060
DigiKey Part Number
495-B43644A5687M060-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43644A5687M060
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
680 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 160mOhm @ 100Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B43644A5687M060 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
2.77 A @ 100 Hz
Part Status
Active
Impedance
240 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
2.244" (57.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
160mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C