AVRM0603C6R8NT101N
DigiKey Part Number
445-174345-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174345-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174345-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRM0603C6R8NT101N
Description
VARISTOR 6.8V 10A 0201
Detailed Description
6.8 V 10 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0201 (0603 Metric)
Category
Varistor Voltage (Max)
8.84 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
10 A
Series
Energy
0.01J
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
3.5 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
4.76 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Typ)
6.8 V