AVR-M1608C270KTACB
DigiKey Part Number
445-174354-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174354-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174354-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M1608C270KTACB
Description
VARISTOR 27V 10A 0603
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
27 V 10 A Varistor 1 Circuit Surface Mount 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVR-M1608C270KTACB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Surge
10 A
Manufacturer
TDK
Energy
0.05J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
60 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
19 V
Grade
Automotive
Varistor Voltage (Min)
24 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ)
27 V
Mounting Type
Surface Mount
Varistor Voltage (Max)
30 V