AVR-M1608C180MT6AB
DigiKey Part Number
445-2540-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-2540-1-ND - Cut Tape (CT)
445-2540-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVR-M1608C180MT6AB
Description
VARISTOR 18V 30A 0603
Detailed Description
18 V 30 A Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AVR-M1608C180MT6AB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
21.6 V
Manufacturer
TDK
Current - Surge
30 A
Series
Energy
0.1J
Capacitance @ Frequency
600 pF @ 1 kHz
Maximum DC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Min)
14.4 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
18 V