ZWS300BAF-48
DigiKey Part Number
285-ZWS300BAF-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZWS300BAF-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 300W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
ZWS300BAF-48 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
88%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, PFC, Universal Input
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.65" H (180.0mm x 84.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Current - Output 1
6.3 A