ZMS100-24
DigiKey Part Number
285-ZMS100-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMS100-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 80W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
EDA/CAD Models
ZMS100-24 Models
Category
Current - Output 1
3.4 A
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
87%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)