ZMS100-12 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 0
Unit Price: R1 095,04000
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 470
Unit Price: R227,42000
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
ZMS100-12
DigiKey Part Number
285-ZMS100-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZMS100-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 80W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ZMS100-12 Models
Category
Current - Output 1
6.7 A
Mfr
Power (Watts)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Bulk
Voltage - Isolation
4 kV
Part Status
Obsolete
Efficiency
87%
Type
Open Frame
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
12V
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.25" H (101.6mm x 50.8mm x 31.8mm)