PYH200-72WS12
DigiKey Part Number
285-PYH200-72WS12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYH200-72WS12
Description
DC DC CONVERTER 12V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 16.7A 14V - 160V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYH200-72WS12 Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
90%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Min)
14V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
16.7A
Approval Agency
CE, UKCA
Power (Watts)
200 W