PYD20-72WS05
DigiKey Part Number
285-PYD20-72WS05-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYD20-72WS05
Description
DC DC CONVERTER 5V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 4A 8.5V - 160V Input
EDA/CAD Models
PYD20-72WS05 Models
Category
Voltage - Isolation
4.2 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
85%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
8.5V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Current - Output (Max)
4A
Standard Number
Power (Watts)
20 W