PXG-M15-24WD15
DigiKey Part Number
285-PXG-M15-24WD15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXG-M15-24WD15
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXG-M15-24WD15 Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.60" L x 1.00" W x 0.40" H (40.6mm x 25.4mm x 10.2mm)
CE
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA