PXD60-24WS3P3
DigiKey Part Number
285-PXD60-24WS3P3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXD60-24WS3P3
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 12A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PXD60-24WS3P3 Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Current - Output (Max)
12A
Standard Number
Power (Watts)
40 W