PXC-M10-24WD15-A
DigiKey Part Number
285-PXC-M10-24WD15-A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXC-M10-24WD15-A
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 333mA, 333mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXC-M10-24WD15-A Models
Category
Current - Output (Max)
333mA, 333mA
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
5 kV
Packaging
Tube
Applications
Medical
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Outputs
2
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)