PXB15-24WS3P3/NT
DigiKey Part Number
285-2386-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXB15-24WS3P3/NT
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4A 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PXB15-24WS3P3/NT Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
4A