PH300A280-5
DigiKey Part Number
285-PH300A280-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PH300A280-5
Description
DC DC CONVERTER 5V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 60A 200V - 425V Input
EDA/CAD Models
PH300A280-5 Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Features
Adjustable Output, Baseplate, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
200V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
425V
Supplier Device Package
Half Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
60A
Base Product Number
Power (Watts)
300 W