PF1000A-360 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 0
Unit Price: R1 424,60000
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 360V 2.8A 85 ~ 265 VAC Input
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
Why Thermocouple A Power Supply?
PF1000A-360
DigiKey Part Number
285-1491-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PF1000A-360
Description
AC/DC CONVERTER 360V 1000W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PF1000A-360 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
TDK-Lambda
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Series
Efficiency
95%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
10-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Standard Number
60950-1; 62368-1
Voltage - Output 1
360V
Line Regulation
5V
Current - Output (Max)
2.8A
Load Regulation
10V
Power (Watts)
1000 W