KWS25A-24
KWS25A-24
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
KWS25A-24
DigiKey Part Number
285-2492-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KWS25A-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 1.1A 85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KWS25A-24 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-10°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Bulk
Efficiency
88%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.50" L x 1.00" W x 1.14" H (63.5mm x 25.4mm x 29.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
150mV
Current - Output (Max)
1.1A
Load Regulation
96mV
Power (Watts)
25 W