KPSB25-24
DigiKey Part Number
285-KPSB25-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KPSB25-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 25W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 1.05A 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KPSB25-24 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
TDK-Lambda
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 60°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
86%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Open Frame
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
2.00" L x 1.10" W x 0.98" H (50.8mm x 27.9mm x 24.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, FCC, UL
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
1.05A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
25 W