I1C4W10A-C01-EVK-S1
DigiKey Part Number
285-I1C4W10A-C01-EVK-S1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
I1C4W10A-C01-EVK-S1
Description
EVAL BOARD FOR I1C4W010A120V001R
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
i1C4W010A120V-001-R i1C 1 Non-Isolated Output DC/DC, Step Up or Down Evaluation Board
Category
Voltage - Output
12V
Manufacturer
TDK-Lambda
Current - Output
10A
Series
Voltage - Input
18V ~ 75V
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Buck-Boost
Part Status
Active
Frequency - Switching
250kHz
Main Purpose
DC/DC, Step Up or Down
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Non-Isolated Output
Utilized IC / Part
i1C4W010A120V-001-R
Power - Output
200W