EZA11K-320240
EZA11K-320240
EZA11K-320240
DigiKey Part Number
285-EZA11K-320240-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZA11K-320240
Description
DC/DC CNVRTR 240V 320V 11000W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Bidirectional DC DC Converter 1 Output 240V / 320V 45.8A / 34.4A 300V / 400V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZA11K-320240 Models
Category
Power (Watts)
11000W
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Isolation
2.2 kV
Packaging
Box
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
95%
Type
Enclosed, Bidirectional
Operating Temperature
-10°C ~ 50°C
Voltage - Input (Min)
150V / 240V
Mounting Type
Rack Mount
Voltage - Input (Max)
300V / 400V
Size / Dimension
16.65" L x 15.75" W x 1.72" H (422.8mm x 400.0mm x 43.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
240V / 320V
Base Product Number
Current - Output (Max)
45.8A / 34.4A