DRB480-24-3-A0
DigiKey Part Number
285-DRB480-24-3-A0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB480-24-3-A0
Description
AC/DC CONVERTER 24V 480W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 20A
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DRB480-24-3-A0 Models
Category
Power (Watts)
480W
Manufacturer
TDK-Lambda
Applications
ITE (Commercial), Laboratory
Series
Efficiency
95.1%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense
Input Type
AC
Size / Dimension
5.86" L x 2.56" W x 5.08" H (148.8mm x 65.1mm x 129.0mm)
Number of Outputs
1
Standard Number
60950-1; 61010-1; 62368-1
AC Voltage - Input
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
20A