DRB120-24-3-A1
DigiKey Part Number
285-DRB120-24-3-A1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRB120-24-3-A1
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 120W
Detailed Description
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 5A
EDA/CAD Models
DRB120-24-3-A1 Models
Category
Voltage - Isolation
3.51 kV
Efficiency
91.3%
Operating Temperature
-25°C ~ 55°C
Size / Dimension
5.44" L x 5.08" W x 2.17" H (138.2mm x 129.0mm x 55.1mm)
AC Voltage - Input
350 ~ 575 VAC (3 Phase)
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
5A
Base Product Number
Power (Watts)
120W