DLP75-24-1/E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
TDK-Lambda
In Stock: 0
Unit Price: R1 264,21000
Datasheet
AC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 3.1A
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
DLP75-24-1/E
DigiKey Part Number
285-DLP75-24-1/E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DLP75-24-1/E
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 75W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
75W
Manufacturer
TDK-Lambda
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
83%
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C (With Derating)
Input Type
AC
Features
Adjustable Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.33" L x 1.97" W x 3.81" H (110.0mm x 50.0mm x 97.0mm)
AC Voltage - Input
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 265 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output (Max)
3.1A