CCG10-48-15DF
DigiKey Part Number
285-CCG10-48-15DF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCG10-48-15DF
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 10.2W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 340mA, 340mA 18V - 76V Input
EDA/CAD Models
CCG10-48-15DF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
0.75" L x 0.49" W x 0.45" H (19.0mm x 12.4mm x 11.5mm)
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-15V
Current - Output (Max)
340mA, 340mA