CC15-4803SFH-E
DigiKey Part Number
CC15-4803SFH-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC15-4803SFH-E
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4.5A 36V - 76V Input
Category
Current - Output (Max)
4.5A
Mfr
Power (Watts)
15 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
89%
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
20-DIP Module, 17 Leads
Voltage - Input (Max)
76V
Size / Dimension
1.51" L x 1.17" W x 0.27" H (38.4mm x 29.6mm x 6.8mm)